Návod na stříhání a šití.

 

Milé tanečnice, ženy a dívky

stále více z Vás chce tančit v sukni. Proto jsem pro Vás připravila stručný návod na ušití a nakreslila střih.

 

POZOR !!!
Tato sukně se nosí na bocích a je do gumy.
Pokud chcete sukni do pasu na zip počítejte ve vzorečcích místo obvodu boků s obvodem pasu. 

 

Postup šití: Důležité!!!

 

1)    Látku si srovnejte na zemi tak, aby se nikde netáhla (pomůcka- látku odměřte rovnoběžně od zdi pokoje a pravý úhel v rozích zkontrolujte třeba listem papíru A3). Pokud se po sobě látky kloužou a nebo si nejste jistá můžete k sobě kraje sestehovat (nebo špendlíky propíchat ke koberci).

 

2)    Nezapomeňte že látka má „nehezký“ zpevněný kraj a střih umístěte kousek od kraje. Pokud ale nemáte látku jak začistit může ho využít a švy pak nemusíte entlovat.

 

3)    Dokonalou kružnici uděláte pomocí špendlíku a pevného provázku nebo krejčovského metru- nesmí pružit!. Špendlíkem propíchnete metr nebo navážete provázek a špendlík píchnete do středu kružnice. Naměříte požadovanou vzdálenost a uděláte značku (křídou nebo mýdlem). Velmi opatrně pokračujte po celém obvodu :-). Nesmíte si položenou látku shrnout. Potom čárky opatrně spojte.

 

4)    Před stříháním látky nezapomeňte střih zvětšit o ~1cm na švové záložky (sešití a založení).

 

5)    Pokud máte látku přehnutou raději jí po obvodu nakresleného střihu prošpendlete, aby vám při stříhání spodní část neutekla.

 

6)    Sešijete všechny díly sukně líc na líc (nebojte se stehování a špendlení- je to lepší než pak párat). Pasový límec (návod v pravé liště) naměříte přesně na délku hotového otvoru pro pas a přidáte 2cm na šev. Pak kratší strany sešijete (vznikne vám kruh). Ten přehnete na polovinu a zažehlíte. Pak přiložíte na líc sukně (švem na střed zadního dílu) a sešijete k sobě. Okraj začistěte entlem (zkušené švadlenky si ho přišijí standardním způsobem). Tím vám vznikne tunýlek na gumu. Z rubu maličko rozpárejte  šev pasového límce a pomocí zavíracího špendlíku navléknete naměřenou gumu. Po sešití gumy otvor ručně začistěte.

 

7)    Teprve teď si sukni oblékněte na sebe a požádejte někoho, aby vám pomohl se zarovnáním délky. Srovnejte si sukni, švy přesně na boky a stoupněte rovně (nekoukejte dolů ani se nekřivte). Dobrovolník vezme pravítko a křídu a bude pomalu čárovat sukni ve stejné délce od stolu (začne v místě, kde je sukně nejkratší). Budete se pomalu otáčet a tak označíte celou sukni. Potom ji rozložte na zem a čárky spojte do kružnice (pokud budou moc odlišné udělejte kompromis). Platí 2x měř a jednou stříhej. Po ustřižení opět oblékněte a okometricky zkontrolujte popřípadě znovu upravte. Okraj pak začistěte, podehněte nebo olemujte.

 

8)    Pokud jste to popletli a sukně je krátká nezoufejte utíkejte koupit deseticentimetrový proužek též látky (nebo kontrastní) a uděláte si dole kanýr (hlavně pak musíte říkat, že to byl váš úmysl :-) ).

 

Pokud si nebudete vědět rady napište, zavolejte nebo to přineste
na tance. Ráda vám pomůžu (šití není věda, ale zábava).

 

A jestli jste se nakazily šitím a chtěly zkusit něco obtížnějšího než jen kolovou sukni klikněte níže

ZDE najdete konstrukce základních střiků a modelové úpravy

 

                                     Evča.